סניף תל אביב: 03-5660045 / סניף כפר סבא: 09-7604345
    דוא"ל:
 officeks@petholim.co.il
 
   
 
 
  תחומי עיסוק  
 

 
  צרו איתנו קשר  
 

 
 
  עקבו אחרינו  
 
 
 

 
 
     
 

 הריון והמלטה אצל כלבות

 
 
     
 

מידע כללי

הריון כלבה נמשך בממוצע  63 ימים (בין 56 ל 72 יום). זמן זה תלוי בגורמים שונים, בעיקר בגזע.
מספר הגורים להמלטה, גם הוא תלוי בגורמים שונים כגון: גזע וגודל הכלבה. נקבה בעלת מימדים קטנים, ממליטה פחות גורים לעומת נקבה גדולה.

הגיל הממוצע המומלץ להריון כלבה הינו 2 עד 3.5 שנים. המלטות מוצלחות יכולות להתרחש בכלבות בנות שנה עד 5 שנים, ככל שהכלבה מתבגרת יותר, כך גדלים הסיכויים של הסתבכויות בלידה ולידת גורים מתים או בעלי מומים.
במהלך ההריון רצוי לא לחשוף את הכלבה לחומרים כימיים, תרופות, וחיסונים. חשוב לוודא כי הכלבה מחוסנת עוד לפני תחילת ההריון, כך תוכל לספק גם לגורים מערכת חיסונית מספקת לחודשיים הראשונים לחייהם ( עד מתן חיסון ראשון על ידי הווטרינר).


אבחון ההריון:


האבחון יכול להתבצע בשלוש שיטות:

הראשונה והזולה מכולן היא מישוש פשוט של הבטן, תוך אבחנה של התעבות ה"חדרים" ברחם. כמובן אבחון זה חייב להעשות ע"י ידיים מיומנות ורצוי תוך שיתוף פעולה של כלבה נינוחה ורגועה. הדיוק בשיטה זו יכול להגיע עד 87%. יש לזכור כי ככל שהחיה " בריאה" יותר ( ומבורכת בהרבה רקמת שומן), כך קשה יותר לדייק באבחנה. ברב המקרים, מישוש בטני כבר ביום ה 28 של ההריון, יכול להיות יעיל.
שיטת אבחון שנייה היא על ידי אולטרסאונד. במידה ונערכת ביום ה 28 לההריון, רמת דיוק האבחנה היא 100%, וניתן להבחין בפעילות הלב של העוברים.
שיטה נוספת לאבחון ההריון היא הרנטגן. רק לאחר הסתיידות שלד העובר ניתן להבחין בו בצילום, לכן צילום חלל הבטן יעיל רק מהיום ה 40-45 להריון. הרנטגן יעיל במיוחד באבחון מדויק של מספר העוברים ואיתור מוקדם בבעיות בשלד הכלבה אשר יוכלו לגרום לסיבוכים במהלך ההמלטה.


בזמן ההריון וההכנה להמלטה:

בחצי הראשון להריון חשוב להקפיד שהכלבה לא תשמין מדי. בחצי השני להריון, עקב קצב גדילת העוברים המואץ, הכלבה צורכת הרבה אנרגיה ולכן חשוב להאכיל אותה במזון עשיר בפחממות ובאנרגיה. במקרה זה מזון איכותי לגורים יכסה על כל צרכיה, את המזון רצוי לחלק למספר רב של מנות קטנות לאורך  היום, על מנת לא להכביד על קיבת הכלבה.
לקראת ההמלטה, יש להכין אזור המלטה מיוחד. מקום שקט ומבודד מהסחות דעת, מחיות אחרות ומגורמי סטרס למיניהם. את המקום יש לרפד במצע נוח ולדאוג לחימומו ( עבור הגורים שייוולדו).


שלושה שלבים בכל המלטה:

לרוב,  הכלבות אינן זקוקות לעזרה בזמן ההמלטה והן יעשו את הפעולות באופן עצמאי. יש מצבים בהם כלבות צעירות ולא מנוסות תזדקקנה לתמיכתנו.

1. ב 24 שעות שלפני ההמלטה, טמפרטורת גופה של הכלבה יורדת במעלה שלמה. לכן על מנת לזהות את מועד ההמלטה, כשבוע לפני הרגע המשוער, כדאי למדוד חום פעם ביום בשעה קבועה. זאת ניתן לעשות על מדידה רקטלית בעזרת מדחום דיגיטלי.

שעות ספורות (6-12 שעות) לפני תחילת ההמלטה הכלבה עלולה להיות חסרת מנוחה, לסרב למזון ויתכן אף שתחפש מקום מסתור ותבנה לעצמה את תא ההמלטה. ניתן להבחין בהפרשות וגינליות, טפטוף חלב מהפטמות, רעידות, הגברת קצב נשימתה וליקוק אובססיבי של איבר המין.

2. בשלב השני מתחילים הצירים (התכווצויות הרחם), הצירים מלווים בהפרשות מרובות עד ליציאתו של הגור הראשון.

3. בשלב השלישי, כ 5 עד 15 דקות לאחר יציאת הגור הראשון, תצא גם השליה שעטפה את הגור ובאופן אינסטינקטיבי תאכל על ידי האם. חשוב לוודא שהשליה אכן יצאה, אם אינה יוצאת תוכל בעתיד לגרום לדלקות רחם חמורות ובכך לסכן את חייה של הכלבה.

הגורים יוצאים בהפרש של 30 עד 60 דקות האחד מן השני. במידה וזמן זה מתארך יש להתייעץ עם הוטרינר. יכול להיווצר מצב של לידה מסובכת ואף גור "תקוע" בצוואר הרחם.
הגורים יוצאים כשהם עטופים בשקים העובריים, הכלבה פותחת את השק ומלקקת את הגורים על מנת להאיץ את קצב נשימתם ובכדי לנתק את חבל התבור. במידה והכלבה אינה עושה כך, על בעליה לחלץ את הגור מהשק, לחממו תוך שפשוף במגבת ולבסוף לקשור את חבל הטבור כ 2.5 ס"מ  מהטבור ובנקודה זו לנתקו.
חשוב לדאוג לסביבה חמה באזור ההמלטה ולוודא כי עד 4 שעות מההמלטה הגור מתחיל לינוק מהכלבה. אם זה לא קורה באופן טבעי, יש לנסות לקרב את הגורים בצמוד לפטמות הכלבה. במידה והכלבה לא משתפת פעולה ומסרבת לטפל בגוריה ( מצב פחות נפוץ), חשוב לדאוג להאכיל את הגורים בתחליפי חלב מיוחדים לכלבים. כשהגורים כה צעירים, יש להאכילם כל 4 עד 6 שעות, ככל שהם גדלים כך המרווח בין ההאכלות יגדל.
כבר מגיל שלושה שבועות אפשר להתחיל לשלב מזון כלבים תעשייתי המיוחד לגורים במקביל לחלב או לתחליף החלב.
לאורך כל תקופת ההנקה, הכלבה ממשיכה לצרוך אנרגיה מרובה ולכן חשוב להמשיך להאכיל אותה במזון הגורים האיכותי. עד  כשבועיים לאחר ההמלטה יתכנו הפרשות וגינליות מרובות אצל הכלבה. במידה והפרשות אלה נמשכות מעבר לתקופה זו או הופכות לדמיות יותר יש להתייעץ עם וטרינר. בתקופה זו , בעקבות השינויים ההורמונאליים הרבים המתרחשים בגוף הכלבה תתכן גם נשירת שיער רצינית.

חווית הריון הינה מיוחדת גם לכלבה וגם לבעליה. עם זאת יש לקחת בחשבון שהחודשיים הראשונים "קשים" ודורשים הרבה מאד טיפול ומסירות מצד הבעלים ו"כוחות" מצד הכלבה. חשוב גם לוודא, שבתום תקופה זו ימסרו הגורים  לבתים חמים ואוהבים.
כפי שציינו, ככל שהכלבה מתבגרת יותר, כך גדלים הסיכונים שבהריון ובהמלטה, לכן המלצתנו היא, בבוא הרגע המתאים לעקר את הכלבה על מנת למנוע סיכוני בריאות וחיים.


 
     
  ד"ר שירלי לימור – וטרינרית.

אם יש לכם שאלות נוספות, התקשרו ונשמח לעזור לכם.

ד"ר יובל סמואל מרכזים לרפואה וטרינרית. וטרינר כפר סבא, וטרינר תל אביב, וטרינר כפר שמריהו.
 
     
     
     
   

 וטרינר חירום: 050-6493693 | דוא"ל: officeks@petholim.co.il

סניף וטרינר תל אביב והסביבה   רח' החשמונאים 107 תל אביב.  טל: 03-5660045
סניף וטרינר כפר סבא והסביבה   רח' ששת הימים 45 כפר סבא .  טל: 09-7604345
סניף וטרינר כפר שמריהו   רח' הזורע 18 א, כפר שמריהו . טל:  050-6493693
סניף וטרינר צור יגאל - ליד כוכב יאיר (חדש)   רח' מצפה ספיר, צור יגאל. טל : 09-8326276
סניף כפר סבא הירוקה   רח' רפפורט 1 – קניון שבירו כפר סבא  טל: 09-7745099
     
מספרי טלפון וטרינר חירום או וטרינר תורן   טל : 050-6493693
 
וטרינר כלבים | מרפאה וטרינרית | סירוס כלב | עיקור כלבים |   
קידום אורגני | קידום אתרים