סניף תל אביב: 03-5660045 / סניף כפר סבא: 09-7604345
    דוא"ל:
 officeks@petholim.co.il
 
   
 
 
  תחומי עיסוק  
 

 
  צרו איתנו קשר  
 

 
 
  עקבו אחרינו  
 
 
 

 
 
     
 

 כלבים קשורים והנזקים הנלווים לכך

 
 
     
  כלבים מטבעם הם בעלי חיים הרגילים לחיות בקבוצה בלהקה. הביות גרם לנו בני האדם להיות הלהקה המשפחה של הכלב. כלב הוא בעל חיים חברותי שזקוק לבני אדם, כלבים וחיות אחרות. כלב הקשור במקום אחד במשך שעות, ימים, חודשים ולפעמים במשך שנים, סובל מנזק פסיכולוגי רב. הכלב שנמצא קשור ובודד באופן רציף בשטח קטן הופך להיות נוירוטי, עצוב, חרד ואף אגרסיבי.

כלבים הקשורים לאורך זמן הופכים להיות אגרסיביים וטריטוריאליים מאוד המהווים סכנה לבני אדם או כל בעל חיים אחר שינסה להיכנס לשטחם. אופיו האגרסיבי והתוקפני של הכלב הקשור מקשה לעיתים רבות להעניק לו את הטיפול הראוי, החל בטיפול הבסיסי והיומיומי כמו מתן מזון ומים ואף מעט יחס חם וקלה במתן טיפול רפואי.

כלבים קשורים שמוגבלים במרחב עלולים לעבור התעללות של בני אדם, להיעקץ על ידי חרקים, לסבול מהכשות נחשים ואף להיות מותקפים על ידי חיות אחרות. הם גם יכולים להסתבך בחפצים שונים עם השרשרת מה שיכול לגרום לפציעות ואף לחנק ומוות. כלבים רבים שקשורים סובלים מפצעים וחתכים בצווארם כתוצאה ממשיכות רבות של הקולר בניסיון להשתחרר מהקשירה. כלבים אף נמצאו עם קולרים התקועים בצווארם כתוצאה משנים של הזנחה.

כלבים קשורים אוכלים ושותים וכן עושים את צרכיהם באותו מקום, דבר שבע"ח לא נוהגים לעשות (נסו אתם לחיות כל חייכם בשירותים), ראיה לכך היא ששיטות אילוף רבות מתבססות על כך שאם תסגור כלב באזור צפוף כגון כלוב טיסה או חדרון עם אוכל ומים הוא ימנע ככל האפשר מלעשות צרכיו בו.

כלבים קשורים לרב לא מקבלים הגנה מספקת מנזקי מזג האוויר אם זה מקום מוצל וקריר בקיץ החם או מקום חמים ויבש בחורף ובגשם. סכנה נוספת וחמורה יותר בקיץ ובייחוד בקיץ הישראלי היא התייבשות ומכת חום בכלבים קשורים מכיוון שלעיתים רבות הם הופכים את קערת המים מעט לאחר שמילאו אותה והם עלולים להיות שעות רבות ואף יום שלם ללא מים.

קיימת האפשרות לקשירת הכלב ברצועה לחבל ארוך כגון חבל כביסה או מתן אפשרות לשטח מחיה גדול. מצב זה עדיף על קשירה למקום נייח אך בכל מקרה אותם סימפטומים של בעיות הקשורות בעצם קשירת החיה עדיין יתקיימו, כגון: התקפות של חיות אחרות על הכלב הקשור או התקפות הכלב על חיות אחרות, חוסר בחברה ומחסור בבטיחות.

כלב קשור נתפס במעגל אכזרי מתוסכל מתקופה ארוכה של שעמום ובידוד חברתי ,הוא נהפך לנוירוטי, מסתגר בתוך עצמו ונרתע ממגע עם בני אדם. בסופו של דבר הכלב חסר הישע סובל מלראות את העולם עובר לידו, גורל אכזר ליצור שנברא בדרך הטבע כחיה חברותית מאוד.תקנות צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים) (החזקה שלא לצרכים חקלאיים) , התשס"ט- 2009

תקנה 8 – קשירת בעלי חיים:
א. לא יקשור אדם בעל חיים אם יש אפשרות ממשית שאופן קשירתו יגרום נזק לגופו או לבריאותו.
ב. לא יקשור אדם בעל חיים בקולר חנק אלא אם כן הקולר מחובר לרצועה שמוחזקת בידי אדם.
ג. לא יקשור אדם בעל חיים למעט כלב במקום החזקתו הקבוע או למשך זמן העולה על חמש שעות רצופות אלא אם כן התקיימו הוראות תקנה 4 או 5 בשינויים המחויבים לפי העניין.
ד. לא יקשור אדם כלב למקומו במקום החזקתו הקבוע או למשך זמן העולה על חמש שעות רצופות אלא אם התקיימו כל אלה:
1. השטח העומד לרשותו הוא 16 מטרים רבועים לפחות והוא חופשי מעצמים שאמצעי הקשירה של הכלב עלול להסתבך בהם
2. אורך אמצעי הקשירה אינו פחות ממטר וחצי ואופן הקשירה מאפשר לכלב להסתובב בכל השטח האמור בפסקה 1.
3. לכלב גישה חופשית למחסה נקי ומוגן משמש רוח וגשם שבו מקום מרבץ, היה מקום המרבץ עשוי בטון או מתכת יונח עליו בידוד תרמי.
4. לכלב גישה חופשית למרחב מוצל ששטחו אינו פחות משלושה מטרים רבועים , בחישוב שטחו של מרחב כאמור לא ייכלל שטח מלונה.
ה. לא יקשור אדם בעל חיים למקומו במקום החזקתו הקבוע בלא הפסקה לפעילות גופנית, לעניין פסקה זו, "פעילות גופנית" – יציאה לטיול או שחרור בעל החיים בחצר.ד"ר יובל סמואל מרכזים לרפואה וטרינרית. וטרינר כפר סבא, וטרינר תל אביב, וטרינר כפר שמריהו.
 
     
     
     
     
     
   

 וטרינר חירום: 050-6493693 | דוא"ל: officeks@petholim.co.il

סניף וטרינר תל אביב והסביבה   רח' החשמונאים 107 תל אביב.  טל: 03-5660045
סניף וטרינר כפר סבא והסביבה   רח' ששת הימים 45 כפר סבא .  טל: 09-7604345
סניף וטרינר כפר שמריהו   רח' הזורע 18 א, כפר שמריהו . טל:  050-6493693
סניף וטרינר צור יגאל - ליד כוכב יאיר (חדש)   רח' מצפה ספיר, צור יגאל. טל : 09-8326276
סניף כפר סבא הירוקה   רח' רפפורט 1 – קניון שבירו כפר סבא  טל: 09-7745099
     
מספרי טלפון וטרינר חירום או וטרינר תורן   טל : 050-6493693
 
וטרינר כלבים | מרפאה וטרינרית | סירוס כלב | עיקור כלבים |   
קידום אורגני | קידום אתרים